Royal Masszázs - Svéd & Shiatsu
 

Shiatsu masszázs

A masszázs története, jellemzői

A shiatsu (ejtsd: siacu - jelentése: ujjnyomás) egy modern, japán, ma is folyamatosan fejlődő alternatív egészségmegőrző-és gyógyító módszer, mely a keleti gyógyászat évezredes hagyományaira építkezik. Két irányzata ismert, Európában és a nyugati társadalomban a Shizuto Masunaga által megalkotott változat, a Zen-Shiatsu terjedt el. Masunaga végzettségét tekintve pszichológus volt, módszerében átvette és integrálta a nyugati orvoslás tapasztalatait, technikáit, de a hagyományos távol-keleti gyógyító irányelveket hagyta előtérben. Épp ezért a módszert a holisztikus szemlélet jellemzi, tehát az emberi testet egészként, a test-lélek-szellem egymástól elválaszthatatlan egységeként látja, a teljes embert kezeli talptól-fejtetőig.

A shiatsu alapvetően masszázsnak tekinthető, de mégis más, sokkal több annál - leginkább az akupresszúra és masszázs különleges esszenciája ez, lévén, hogy alapfogása nem a dörzsölés, simítás vagy a gyúrás, hanem a nyomás. Elmondható az is, hogy a shiatsu magában foglalja az akupresszúra, a jóga, a manuálterápia és a klasszikus masszázs alapvető elemeit, gyakorlatait és ezektől válik teljesen egyedivé, különlegessé. E tulajdonságainak köszönhetően korunk egyik leghatékonyabb masszázsává vált.

Másik szembetűnő különbség a nyugati masszázsokhoz képest, hogy a kezelés ruhában zajlik és vivőanyagokat (krém, olaj) vagy egyéb eszközöket sem használunk a masszírozás során, a masszőr kizárólag kézzel dolgozik.

A shiatsu hatásmechanizmusa

Shiatsu masszázs

A shiatsu masszázs kettős hatással bír, elsődleges hatása egyben fő célja is: az emberi testet átszövő 12 fő meridiánra (energiavezetékre) és azok számos meridiánpontjára gyakorolt külső ingerekkel - főként akupresszúrás nyomásokkal - helyreállítja, javítja, élénkíti az energia áramlását. Így oldhatók a kialakult energiablokkok, így lehet megteremteni testünk energia keringésének optimális szintjét és egyensúlyát, amely egyben a szervezet öngyógyító folyamatainak beindítását is jelenti. Ebből fakad a shiatsu alapelve, szemlélete: nem cél a betegségek közvetlen gyógyítása, ehelyett inkább a szervezetet kondícionáljuk, erősítjük és energetizáljuk, hiszen a panaszok, tünetek, betegségek az energiacsatornák elzáródása, vagy az energia elégtelen áramlása miatt alakulnak ki.

Az előbbiek mellett a shiatsu fizikai hatása is jelentős: a fogások lassúak, elnyújtottak, lágyak, de emellett igen erőteljesek. Az alkalmazott nyomó-szorító, illeve lazító-nyújtó és kimozgató technikának köszönhetően segít a test fellazításában, oldja a letapadt, görcsös izmokat és átmozgatja az ízületeket is. A meridiánok és meridiánpontok mentén végzett, meghatározott erősségű és időtartamú fogásokban a masszőr főleg ujjait, tenyerét, tenyérgyökét és talpát használja, de bizonyos esetekben szerepet kaphat a könyök vagy a térd is. (A Galéria menüpont alatt egy rövid bemutató videót láthat a shiatsu masszázsról.)

A shiatsu hatásai, javallatai

A kezelés - nagyon kevés kivételtől eltekintve - mindenkinek ajánlott, nemtől, kortól függetlenül. Ha panaszaink vannak, akkor azok megszüntetéséért, ha pedig egészségesek, tünetmentesek vagyunk, akkor egészségünk, ideális testi-lelki állapotunk megőrzése érdekében mindenképpen javasolt, de mozgásszervi problémák vagy ízületi panaszok esetén különösen ajánlott. Általánosságban elmondható, hogy tünetes, panaszos állapotban hetente egy, más esetben havi egy-két alkalom ideális. Azok, akik hosszú ideje, vagy esetleg még soha nem voltak részesei egy shiatsu masszázsnak, elsőre sokkal intenzívebbnek érezhetik azt, és a masszázs utóhatásait akár 4-5 nap elteltével is megfigyelhetik önmagukon. A shiatsu masszázs fizikai, a kezelések után legtöbbször már azonnal tapasztalható hatásai:

A masszázs mentális hatásai:

Ellenjavallatok

A shiatsu masszázs az alábbi tünetek, kórképek jelenlétekor nem ajánlott, vagy csak előzetes felmérés, megbeszélés alapján szabad elvégezni:




Vissza a masszázsokhoz