Royal Masszázs - Svéd & Shiatsu
 

Köpölyözés

A köpölyözés története

A köpölyözés többezer éves múlttal rendelkező ősi alternatív gyógymód, amely a kínai medicina egyik ága, de a magyar népi gyógyászatban is megtalálható volt. A természetes gyógymódok legérdekesebb módszere, ezzel együtt pedig a reflexzónák ingerlésének egyik leghatékonyabb és legerősebb módja. A hagyományos kínai orvoslásban elsősorban a test energiaáramlásának javítását, helyreállítását célozták meg ezzel a technikával, de a modern masszázskezelések során főleg a kötőszövetekre, izomzatra és vérkeringésre gyakorolt erőteljes és rendkívül pozitív hatása miatt alkalmazzák.

A köpölyözés hatásmechanizmusa, menete

Köpöly kezelés

A köpölyözés hivatalos elnevezése: dermato-vákuum reflexológia. Ez a három szó pontosan megfogalmazza annak lényegét és működését - ez egy bőrön keresztül végzett, vákuumhatást alkalmazó módszer, mely a különféle szervezeti reflexhatások révén fejti ki hatását. Mechanizmusának alapja az ún. Head-zóna elmélet, miszerint a gerincvelőből kilépő idegek bizonyos bőr-, izom- és szervterületeket kapcsolnak össze, így a megfelelő terület ingerlésével hatni lehet a hozzájuk tartozó belső szervekre is. A köpölyözés helyi hatású ingerekkel dolgozik, a kezelt területen a hajszálerek a vákuum miatt kitágulnak, vérbőség keletkezik, javul a vér-és nyirokkeringés, mindeközben nyújtja, lazítja a szöveteket, izmokat, izomcsomókat, letapadásokat, így növekszik az ízületek mozgathatósága. Kiemelkedő szerepe van a méregtelenítésben, "kiszívja" és elvezeti a salakanyagokat, és közben felszabadítja az energiapályákat, feloldja a test energiablokkjait.

A vákuumhatás miatt a köpölyözés minden esetben nyomot hagy a kezelt bőrfelületen - ez egyben szükséges és természetes velejárója. A területen jelentkezhet pirosodás, bőrpír, de intenzívebb, sárga, lila vagy fekete színű véraláfutásos foltok is előfordulhatnak, főleg ha az adott területen fájdalom, kóros elváltozás, méreganyagok felhalmozódása vagy energiablokk van jelen. Használhatjuk a hagyományos masszázs kiegészítőjeként, de önállóan, kúraszerűen is alkalmazható, így jóval intenzívebb, erőteljesebb hatás érhető el.

A köpölyözés során leggyakrabban átlátszó üveg, műanyag vagy szilikon harangokat használnak, mivel ezek felülete kellően sima, így nem irritálja a bőrt, illetve könnyen tisztíthatók, fertőtleníthetők.

A köpölyözés fajtái

Csúszó köpölyözés - leginkább masszázsok kiegészítésénél alkalmazzák, mert így gyorsan és hatékonyan lehet nagy területeket kezelni. Az olajos bőrfelületre gyengébb vákuumhatással felhelyezett harangokat a masszőr meghatározott helyeken végighúzva, illetve kiemelve tudja lazítani a kötőszöveteket vagy oldani az izomcsomókat, letapadásokat. Szilikonból készült ún. omega-köpölyt használnak ennél a technikánál.

Álló köpölyözés - ekkor egy közepes vagy erős vákuumhatás mellett a kívánt testrészre helyezik fel a harangokat, melyek nagyjából 5-10 percig maradnak fenn. Ezalatt a Vendég nyugalmi helyzetben pihen. A kezelési idő elteltével a harangok más területre kerülhetnek. Ennél a kezelési formánál nem alkalmazunk masszázst, hiszen itt olaj nélkül, "szárazon" történik a köpölyözés.

Villám köpölyözés - vagy más néven mobilizáló köpölyözés, mely a legintenzívebb és leghatékonyabb köpöly technika, s ahogy a neve is mutatja, ez egy igen rövid kezelési forma. A masszőr a harangok felhelyezése után különböző, az érintett testtájra specifikus mozgásgyakorlatokat végeztet a Vendéggel, így a vákuummal együtt végrehajtott kimozgatás egy igen erőteljes nyújtó-lazító hatást eredményez. Ez a módszer ugyan nem fájdalommentes, de intenzitásából adódóan az eredmény már a kezelés után azonnal érezhető: megszűnnek az izomfeszülések, görcsök, csökken vagy akár meg is szűnik a mozgással járó fájdalom, helyreáll az ízületek megfelelő mértékű mozgástartománya, mobilitása.

Mikor és mire használható a köpölyözés?

A kezelés sok esetben bevethető, a leggyakrabban az alábbi esetekben alkalmazzák:

Ellenjavallatok - mikor nem szabad köpölyözni?

Az alábbi esetekben a köpölyözés alkalmazása erősen nem javasolt - és tilos a vastaggal kiemelt kórképek megléte esetén:




Vissza a masszázsokhoz